Gdy dziewczyna staje się kobietą

spodnicaWraz z dorastaniem pojawiają się problemy. Większość z nich wiąże się z odkrywaniem i kształtowaniem własnej osobowości oraz z coraz częstszymi kontaktami z ludźmi.

Dlaczego jestem taka brzydka?
Uważasz się za brzydactwo, a porównania z top modelkami utwierdzają cię w tym przekonaniu. Ale pamiętaj, że w wieku kilkunastu lat dziewczyny przechodzą etap „brzydkiego kaczątka”. Wkrótce jednak znikną za chude ręce czy wypryski na twarzy. Z każdym miesiącem będziesz coraz bardziej kobieca i atrakcyjna. Nie zapominaj, że nikt nie jest doskonały (nawet modelki są tylko dobrze „zrobione”, a powodzenie w życiu nie zależy tylko od urody. Znajdź w sobie coś ładnego (oczy, włosy, uśmiech) i zacznij to podkreślać.

Dlaczego rodzice traktują mnie jak dziecko, chociaż mam już 16 lat?
Rodzicom trudno pogodzić się z tym, że ich dziecko dorasta. Nie dają ci więcej swobody, bo boją się o ciebie i pragną jak najdłużej cię chronić. Porozmawiaj z nimi o tym, jakie są twoje oczekiwania i z czego możesz zrezygnować (np. z późnych powrotów do domu), by się nie niepokoili. Poproś, by i oni poszli na pewne ustępstwa. Taki „układ” pomoże rozwiązać wiele waszych problemów i ułatwi życie.

Nie mam jeszcze chłopaka. Czy jestem gorsza od innych dziewczyn?
Jeśli masz kłopoty z nawiązywaniem przyjaźni, pomyśl, co jest tego powodem. Może jesteś zbyt krytyczna wobec innych lub nie jesteś pewna siebie i ukrywasz to, udając niedostępną? A może masz inne pasje niż równieśnicy i trudno wam znaleźć wspólny język? Jeśli tak, bądź łagodniejsza w ocenach lub zainteresuj się hobby swych koleżanek. To pomoże ci odnaleźć bratnią duszę.

Czy on kocha mnie naprawdę?
Oczarowała cię odmienność chłopięcej psychiki i to, że w jego oczach jesteś piękna. Ale fascynacja nie musi przerodzić się w miłość. Przy bliższym poznaniu odkiywamy zwykle, że ukochany nie jest ideałem z naszych marzeń. Nikt nie jest doskonały, jeśli jednak chłopak nie okazuje ci szacunku, jest zazdrosny – zastanów się, czy chcesz być z kimś takim. A gdy sięga po alkohol lub narkotyki – uciekaj. W przeciwnym razie zniszczysz sobie życie. Jeśli fascynacja przetrwa i wzbogaci się o wzajemne przywiązanie i troskę, można zastanowić się nad podjęciem współżycia. Ważne, byś nie robiła niczego wbrew sobie. Gdy nie czujesz się gotowa, powiedz o tym otwarcie. Rozsądny chłopak, jeśli cię kocha, zrozumie twoją decyzję.