Ciekawostki o włosach

Ciekawostki o włosach

Czy włosy mają wpływ na atrakcyjność?

Mężczyźni wolą umawiać się z kobietami, które mają świetne ciało niż piękne włosy. Ale większość kobiet twierdzi, że wolałyby umówić się z łysiejącym mężczyzną niż z otyłym. A przynajmniej tak twierdzi niedawno przeprowadzona ankieta.
Internetowe badanie 1019 osób na stronie physicianshairgrowth.com odkryło również, że 25% kobiem i 20% mężczyzn wierzy, że noszenie czapki lub kapelusza może mieć wpływ na utratę włosów. „Noszenie czapki jest jednym z mitów dotyczących utraty włosów. Nie ma jednak powiązania pomiędzy noszeniem nakrycia głowy a łysieniem” twierdzi specjalista z dziedziny odnowy włosów, Oscar Klein, założyciel i prowadzący stronę physicianshairgrowth.com  oraz producent innowacyjnej linii produktów do odnowy włosów.
Inne odkrycia:
61% mężczyzn stwierdziło, że nie pociągają ich kobiety z  przerzedzonymi  włosami
Przytłaczająca większość mężczyzn (81%) i kobiet (89%) wierzy, że skłonności do utraty włosów są dziedziczne.
Większość (81% kobiet/76% mężczyzn) twierdzi, że częste używanie szamponów nie ma wpływu na utratę włosów. Stwierdzono jednak, że częste używanie środków koloryzujących lub prostujących włosy może przyczynić się do ich osłabienia. Z tym twierdzeniem zgodził się 1% ankietowanych kobiet.
Tylko 11% mężczyzn uważa, że stres może mieć wpływ na wypadanie włosów. W rzeczywistości jest to przyczyną 10% przypadków łysienia. 4% mężczyzn uważa, że łysienie może być skutkiem ubocznym stosowania leków.
Znaczna większość kobiet i mężczyzn twierdzi, że ich loki są najpiękniejsze na świecie. Mężczyźni także najbardziej polubili fryzurę Nicole Kidman i Julię Roberts. Faworytami kobiet zostali Fabio oraz Antoni o Banderas.
Badanie przeprowadzone przez Greenfield Online Research  bazuje na internetowej sondzie, obejmujące 1019 pełnoletnich osób. Trwało ono w dniach 20-27 grudnia 2004 roku. Margines błędu wynosi 3%.
(źródło http://www.medicalnewstoday.com/articles/19005

 

Włosy mówią wszystko!

W historii ludzkości włosy zawsze były symbolem pomyslności, piękna. Wierzono również, ze mają magiczne znaczenie i są źródłem siły.
Dzisiaj włosy są również źródłem odpowiedzi na mnóstwo pytań. Nowe metody badań DNA odpowiedzą nam dlaczego wymarły mamuty oraz jakie jest pochodzenie ludzkich ras. A w przyszłości mogą odegrać jeszcze większą rolę w śledztwach i dochodzeniach.
„Dotychczas trzeba było wiercić w starych kościach jeśli chciało się porównać geny mamuta i słonia, lub zobaczyć jak stawiły one czoła epoce lodowcowej zanim wymarły. Zazwyczaj również znalezione DNA było niewystarczające i zanieczyszczone. Ale DNA z włosów jest bardzo czyste ponieważ jest otoczone keratyną, swojego rodzaju plastikową membraną, która chroni włosy i samo DNA. Pomyślcie o wszystkich wymarłych i owłosionych zwierzętach w muzeach na całym świecie. Czeka nas mnóstwo pracy” mówi Thomas Gilbert.
Badania skupiły się na mitochondriach. Jest to swoista elektrownia komórkowa i wybornie nadaje się do badań porównawczych, zarówno ludzi jak i innych ssaków.
Profesor Eske Willerslev, która jest ekspertem w poszukiwaniu śladów DNA w osadach i organizmach i która również odkryła najstarszą żyjącą bakterię jest entuzjastycznie nastawiona do nowej metody.
„Nowe metody badań są powiązane nie tylko z przeszłością ale również z teraźniejszością, na przykład w medycynie sądowej. Oczywiście potrzeba czasu, aby mogły się one rozwinąć i dawać stuprocentową pewność w każdym przypadku. Oczywiście potrzebna jest pewna ilość włosów o którą nie zawsze łatwo na miejscu zbrodni. Jest to jednak kwestia czasu i doskonalenia. Kolejną zaletą jest fakt, że metoda ta może być wspomagana przez bardzo szybkie, nowoczesne maszyny sekwencjonujące i rezultaty będą dostępne już następnego dnia” – mówi Eske Willeslev.
Thomas Gilbert współpracował z pracownikami licznych uniwersytetów oraz centrów badawczych między innymi z USA, Rosji, Belgii, Francji i Szwecji podczas opracowywania tej metody.
(źródło: http://www.news-medical.net/?id=30529)

Czy łysienie to choroba XXI wieku?

Niestety nie przeprowadzono jeszcze dokładnych badań naukowych, które pozwoliły jednoznacznie potwierdzić taką tezę. Japońscy badacze stwierdzili jednak, że w ich kraju liczba osób tracących włosy zwiększyła się znacznie od czasu drugiej wojny światowej. Na pytanie, co za tym stoi, skłaniają się ku zmianom w sposobie odżywiania się Japończyków, jakie nastąpiły w tym okresie.

Związane jest to z zachodnią dietą, w której spożywa się więcej mięsa bogatego w tłuszcze nasycone. Ma to wpływ na podnoszenie się poziomu cholesterolu, co skutkuje właśnie łysieniem. Na razie brak badań potwierdzających ostatecznie tę hipotezę.

Z pewnością prawdą jest, że pogarszająca się jakość życia, towarzyszący mam stale stres, palenie tytoniu, zła dieta i zanieczyszczenie środowiska to czynniki bardzo sprzyjające utracie włosów. Mogą znacznie przyspieszyć ten proces i uczynić go bardziej intensywnym, nawet, jeśli bezpośrednią przyczyną łysienia są uwarunkowania genetyczne.

Sekret Berlusconiego

Premier Włoch znany jest ze swojego nieokrzesanego zachowania, zamiłowania do luksusu, pięknych kobiet, operacji plastycznych i… łysiny, którą skrzętnie ukrywa.

Włosi uwielbiają śmiać się ze swojego premiera i każdy powód jest dla nich dobry. Kilka lat temu Berlusconi poddał się operacji przeszczepu włosów. Jednak wciąż, by zrobić drobny retusz, używa produktów do maskowania. Keratynowe włókna nadają się do tego doskonale, jednak trzeba stosować je z umiarem. Niestety to słowo obce jest Berlusconiemu, dlatego często występuje z nienaturalną fryzurą przypominającą świeżo położony asfalt, co staje się motywem dowcipów.

Przypomnijmy, że rezultat tego typu retuszu zależy od szybkości nakładania keratynowych włókien. Od 20 sekund do 1 minuty – tyle czasu powinna zająć ta czynność, by włosy wyglądały NATURALNIE.  

 

Pierwsza na świecie „zielona” farba do włosów

Jeśli uwielbiasz farbować włosy oraz czujesz się i wyglądasz dzięki temu lepiej a zarazem masz wyrzuty sumienia, wiedząc jak wpływa to na środowisko – nigdy więcej.
Japońscy naukowcy wynaleźli przyjazną dla środowiska alternatywę wobec tradycyjnych farb do włosów. Ich wynalazek pozbawiony jest również skutków ubocznych, takich jak konieczność częstego ponownego farbowania oraz możliwość podrażnienia skóry i zniszczenia włosów.
Każdego roku miliony ludzi rozjaśnia sobie włosy korzystając ze środków zawierających utleniacze. Farba zawiera nadtlenek wodoru, który niezwykle efektywnie pozbawia włosy pigmentu który nadaje im ciemny kolor. Jednak zazwyczaj trzeba co parę miesięcy nakładać farbę ponownie, co może osłabić włosy.
Nowa farba do włosów jest wykonana z odmiany grzybów, która oczyszcza ziemię. W naturalny sposób zastępuje melaninę oraz inne ciemne pigmenty we włosach, nie mając jednocześnie tych samych skutków ubocznych co nadtlenek wodoru.
Autor badań, Kenzo Koike z Centrum Badań nad Pięknem Kao w Tokio twierdzi, że enzym ten mógłby być dodany do tradycyjnych farb do włosów, żeby uniknąć ich osłabienia. Mimo to, niewielkie ilości nadtlenku wodoru wciąż będą musiały się znajdować w nowej farbie, ponieważ jest on niezbędny dla działania produktu.

 

Wszyscy będziemy łysi

Według japońskich naukowców szkoda marnować czasu na walkę z wypadaniem włosów. Do 2500 roku ewolucja i tak sprawi, że każdy człowiek będzie łysy.
Dziś co czwarty mężczyzna i co dziesiąta kobieta są zagrożeni łysiną.
Wybryki natury

Jednych obdarza bujną czupryną, inni cierpią z powodu wypadających włosów. A wszystko zostaje zaprogramowane już na początku życia płodowego.

Ludzkie komórki zarodkowe skóry dzielą się i „specjalizują”: powstają z nich komórki mieszków włosowych, gruczoły potowe, paznokcie. Decydują o tym 3 białka zakodowane w genach.

Gdy komórki staną się już np. mieszkami włosowymi, wysyłają do sąsiadujących z nimi sygnały, by zatrzymać je przed podobną transformacją. To właśnie na tym etapie decyduje się czy w przyszłości będziemy mieć bujne loki czy rzadkie pasma i zakola. Ten proces i jego mechanizmy naukowcy poznają na myszach.

Eksperymenty prowadzone przez angielskich badaczy mają ogromne znaczenie nie tylko dla ludzi łysiejących, ale także dla osób dotkniętych chorobą zwaną dysplazją ektodermalną. Polega ona na zaburzeniu przekształcania się komórek skóry w inne tkanki, w tym m.in. w mieszki włosowe.
Najczęściej spotykaną formą tego ciężkiego schorzenia dysplazja anhydrotyczna, zwana również zespołem Christ-Siemens-Touraine (CST).

To zaburzenie genetyczne tkanek oraz narządów, do którego dochodzi we wczesnym etapie życia płodowego. Chorzy na nią ludzie nie mają zębów, rzęs, brwi, włosów, nie pocą się. Ich twarz zeszpecona jest wystającymi guzami czołowymi, zapadniętym grzbietem nosa i grubymi, wywiniętymi wargami. Przeważnie wada ta pojawia się u chłopców, jej nosicielkami są kobiety i występuje raz na kilkadziesiąt tysięcy urodzeń.

 

Najdłuższe włosy świata

67-letni Wietnamczyk Tran Van Hay przez 31 lat nie chodził do fryzjera i zapuścił czuprynę o długości  6,2 metra. Chce, by odnotowano to w Księdze Rekordów Guinnessa. Dotychczasowy rekord w tej dziedzinie należał do Tajlandczyka Hoo Steowa, który w 1997 roku mógł pochwalić się włosami o długości 5,5 metra.

Według Księgi Rekordów Guinnesa w 1994 włosy pewnej Hinduski osiągnęły długość 4.23 m.

 21 listopada 1997 roku miał miejsce pomiar włosów Hoo Sateowa. Długość jego włosów wyniosła 5.15 m . Są to najdłuższe na świecie loki! Hoo pokonał swojego brata Yee o włos – ogromny warkocz Yee miał 5 metrów długości. Mieszkańcy wioski pomagali Hoo raz na miesiąc myć włosy używając wody i różnych detergentów. Hoo zaczął zapuszczać swoje włosy w 1929 roku, gdy miał 18 lat. Wcześniej tego samego roku ściął włosy i zachorował, przysiągł wtedy, że nigdy już nie zetnie włosów.

Najdłuższe włosy w Polsce ma Wioletta Graboś z Warszawy. Rozpuszczone liczą sobie 232 cm!!! Zaplecione w warkocz 189 cm !!! Włosy zaplata w warkocz i owija w koronę wokół głowy. Zapuszcza je od dzieciństwa, do fryzjera nie chodzi. Na pytana jaka jest recepta na najdłuższe włosy w Polsce odpowiada szczerze: – Nie wiem. Po prostu same mi rosną…? Pani Wioletta pokonała dotychczasową posiadaczkę rekordu najdłuższych włosów w Polsce. Była nią Eliza Czarnecka z Gdyni.

 

Najcenniejsze włosy świata

Najcenniejszymi włosami okazały się włosy Elvisa Presleya. Ośmio centymetrowy pukiel włosów sprzedano na aukcji za 115,120$. Sprzedał go osobisty fryzjer Presleya – Homer Gill Gilleland.

Najpiękniejsze i najgorsze fryzury gwiazd

Za najlepiej uczesaną gwiazdę minionego roku uznano amerykańską piosenkarką Carrie Underwood. Wśród mężczyzn zwycięzcą okazał się… Denzel Washington.

W kategorii najgorszych fryzur pierwsze miejsce zajęli: Britney Spears i Kid Rock.

Oto trzy pierwsze miejsca w rankingu:

Najlepsza kobieca fryzura roku 2007:
1. Carrie Underwood
2. Eva Longoria
3. Reese Witherspoon

Najlepsza męska fryzura roku 2007:
1. Denzel Washington
2. Johnny Depp
3. Patrick Dempsey

Najgorsza kobieca fryzura roku 2007:
1. Britney Spears
2. Courtney Love
3. Pink
Najgorsza męska fryzura roku 2007:
1. Kid Rock
2. Clay Aiken
3. Zac Efron

Najgorsza kobieca fryzura 2008

Pink
Aubrey O’Day
Lily Allen
Alicia Keys
Janet Jackson
Britney Spears
Mary-Kate Olsen
Katie Holmes
Rihanna
Madonna
Hillary Swank
Melanie Brown
Amy Winehouse
Jessica Simpson

 Brytyjski „The Sun” przygotował ranking „najgorszych” fryzur piłkarzy grających w lidze angielskiej 2008

 

1. Jason Lee
2. Abel Xavier
3. Javier Margas
4.  David James
5. Joe Cole
6. Djibril Cisse
7. Taribo West
8. David Seaman
9. Ivan Campo
10. Barry Venison

Złodzieje włosów

Na początku roku, w Aracaju na wschodzie Brazylii doszło do oryginalnej kradzieży. Dwóch mężczyzn obcięło maczetą włosy kobiecie, która zapuszczała je przez 20 lat. Napastnikom poruszającym się motocyklem udało się zbiec wraz z półtorametrowym łupem. Prawdopodobnie włosy, których wartość oceniona została na 500 dolarów zostaną sprzedane jakiemuś wytwórcy peruk.
Łysina jest sexy!

Jak podaje CBOS, tylko 24% kobiet uważa, że ich ideał mężczyzny powinien mieć bujne włosy. Wiele łysych głów przyciąga panie niczym magnes. Za bardzo atrakcyjnych uważani są aktorzy, tacy jak Bruce Willis, Laurence Fishbourne, czy Piotr Fronczewski. Zaś bokser Przemysław Saleta, twierdzi, że choć nie musi, goli głowę, bo bardziej podoba się sobie i innym w takim wydaniu.

 

Za farbe do sądu

Historia trochę jak z komedii, ale jak najbardziej prawdziwa: pewna mieszkanka Stanów Zjednoczonych, Charlotte Feeney, złożyła do sądu pozew przeciwko firmie L’Oreal. Wszystko przez złą farbę do włosów, na którą miała nieszęście trafić.

Charlotte, blondynka, kupiła w sklepie farbę do domowego użytku. Wskutek błędu w fabryce w opakowaniu znajdowała się jednak ciemna farba.  Dziewczyna była przerażona rezultatem i postanowiła pozwać producenta.

Brunetki są lepszymi żonami?

Ach, te ankiety. Niby to bzdury, ale wszyscy lubią o nich mówić. Zgodnie z wynikami jednej z ostatnich, przeprowadzonych przez firmę znanego fryzjera Andrew Collinge’a, większość z 3000 panów stwierdziła, że… woli brunetki. Przynajmniej jeśli chodzi o małżeństwo.

Ciemnowłose panie zyskują, bo kojarzą się z wiernością i lojalnością.

Blondynki to synonim seksu, rozrzutności i niewierności niestety.

Co na to sam fryzjer Collinge?

Cóż, w końcu mężczyźni biorą za żony osoby, a nie tylko ich włosy. Tu chodzi o człowieka.

 

Największa kolekcja włosów

John Reznikoff z Connecticut z USA posiada największą kolekcję włosów. Zgromadził on włosy od 115 znanych na świecie osób takich jak: Abraham Lincoln, John F. Kennedy, Marilyn Monroe, Albert Einstein, Napoleon, Elvis Presley, King Charles I, i pisarz Charles Dickens. Szacowana wartość kolekcji wynosi ponad milion dolarów. Reznikoff kupuje 3 próbki włosów każdego roku. Włosy zbiera jedynie od osób, które miały pozytywny wpływ na historię. Poszukuje teraz włosów od znanych sportowców, a także Marka Twain`a, Shakespeare`a oraz prezydentów Stanów Zjednoczonych.

 

Blondynki i blondyni mają więcej włosów

Blondynki i blondyni mają więcej włosów, ze średnią 140,000 włosów na głowie, jednak mają je najcieńsze. Brunetki i bruneci są następni i mają średnio 110,000 włosów na głowie, a ludzie z rudymi włosami mają ich najmniej, średnio 90,000 włosów, osoby rude mają najgrubsze włosy.

Włos?!

– Twoje włosy naprawdę stają dęba kiedy się boisz.
– Włosy brwi rosną około 2 miesięcy nim wypadną.
– Niektóre ssaki m.in. walenie, słonie i nosorożce mają prawie nagą skórę.
– Japoński malarz namalował na powierzchni włosa włosem mysim stu cesarzów.
– Obcinanie włosów nie przyśpiesza ich wzrostu ani nie powoduje, że rosną grubsze.
– Włos można rozciągnąć w wodzie o mniej więcej jedną trzecią długości, nie uszkadzając go.
– Włosy rejestrują bodźce mechaniczne i przekazują je do układu nerwowego.
– Włos ludzki jest bardziej wytrzymały od miedzianego drucika o tej samej grubości.
– Włosy znajdując się na ludzkiej głowie są razem tak silne, że mogą utrzymać ciężar odpowiadający wadze stu osób.

       

 -1997 roku Shamsher z Punjab, Indie, miał brodę mierzącą 1.83 m długości od cebulki do koniuszka włosa. To jest najdłuższa na świecie broda u żyjącego mężczyzny. Najdłuższą w historii brodę miał Hans Langseth z Norwegii, którego broda miała 5.33 m zmierzona po śmierci w Kensett w 1927 roku.
– Radhakant Bajpai z Naya Ganj, Uttar Pradesh w Indiach ma najdłuższe włosy w uszach, które mierzą 13.2 centymetrów. Pomiaru dokonał lekarz specjalista dr R. Gupta.
– Bracia Victor Larry i Gabriel Danny Ramos Gomez z Meksyku są najbardziej owłosionym rodzeństwem na świecie, 98% ich ciała pokrywają włosy.

 Siwienie można odwrócić

To dobra wiadomość dla ludzi, którzy osiwieli na skutek ogromnego wstrząsu psychicznego często jednocześnie tracąc włosy na skutek łysienia plackowatego. Naukowcom udało się przywrócić naturalną barwę włosom w warunkach laboratoryjnych. Metody tej nie da się na razie wykorzystać do walki z naturalną siwizną. Badacze z Manchesteru i Lubeki wykorzystali do swojej pracy cząsteczkę podobną do ludzkiego hormonu odpowiadającego za stymulację melaniny zwaną K(D)PT.  Od sześciu kobiet w wieku od 45 do 65 lat pobrano mieszki włosowe i następnie umieszczono je w laboratorium, gdzie odtworzono identyczne warunki, jakim poddawane są włosy osób dotkniętych silnym stresem fizycznym lub psychicznym oraz łysieniem plackowatym. Okazało się, że po przeprowadzeniu terapii cząsteczką K(D)PT ilość barwnika produkowanego przez mieszki znacznie się zwiększyła. Czy można mówić o spektakularnym sukcesie? Na to jest jeszcze chyba za wcześnie. Nie wiadomo czy taki sam efekt uda się uzyskać w normalnych warunkach poza laboratorium. Badania trwają.

Rozwiązano odwieczną zagadkę siwienia – informuje pismo „The FASEB Journal”.

Nasze włosy siwieją, ponieważ w mieszkach włosowych powstaje z czasem coraz więcej nadtlenku wodoru, czyli wody utlenionej. Pod wpływem tego związku blokowana jest normalna synteza naturalnego barwnika naszych włosów – melaniny.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół, badając kultury komórkowe mieszków włosowych. Za gromadzenie się nadtlenku wodoru odpowiada spadek aktywności rozkładającego go enzymu – katalazy. Ponadto w mieszkach włosowych spada poziom chroniących włosy przed siwieniem enzymów – MSR A i MSR B.

W dodatku wysoki poziom nadtlenku wodoru w połączeniu z niskim poziomem MSR A i MSR B zakłóca powstawanie tyrozynazy, enzymu odpowiadającego za wytwarzanie barwnika – melaniny – w mieszkach. Być może podobne zmiany zachodzące w skórze prowadzą do powstawania na niej odbarwionych plam (bielactwo).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *