Dni płodne kalkulator

Dni płodne kalkulator

Dni płodne kalkulator oblicza na zasadzie metody Ogino-Knausa. Polega ona na tym, że wyznacza się dzień owulacji przypadający w przyszłym cyklu oraz datę przyszłej miesiączki w oparciu o przebieg wcześniejszych cykli miesięcznych. Niestety, metoda Ogino-Knausa zakłada, że cykl miesięczny kobiety przebiega zawsze bez zakłóceń i jest regularny, czyli miesiączki pojawiają się po określonej ilości dni, na przykład zawsze co 28 albo 31 dni.

Dni płodne kalkulator

Zatem dni płodne kalkulator może wskazać tylko z mniejszym albo większym prawdopodobieństwem. Metoda Ogino-Knausa stosowana w kalkulatorach dni płodnych uwzględnia fakt, że jajeczkowanie występuje zawsze na 14 dni przed następną miesiączką. Dodatkowo, kalkulator uwzględnia także czas życia komórki jajowej oraz plemników, co powoduje, że dni płodne kalkulator przedstawia jako okres mniej więcej siedmiu do ośmiu dni – komórka jajowa może żyć 24 do 48 godzin, a plemniki żyją około 72 godzin.

Obliczanie dni płodnych za pomocą kalkulatora może być wykorzystywane jako metoda zapobiegania ciąży, nie powinno się jednak nazywać jej antykoncepcją, ponieważ według definicji opracowanej przez Światową Organizację Zdrowia, antykoncepcją można nazywać tylko te sposoby, które zapobiegają zapłodnieniu bez konieczności zachowywania wstrzemięźliwości seksualnej. Metodę Ogino-Knausa, a więc i kalkulatory dni płodnych, uznaje się za naturalne metody planowania rodziny.

Dni płodne kalkulator – działanie

Do przeprowadzenia obliczeń kalkulator będzie potrzebował podania długości miesięcznego cyklu oraz datę ostatniego okresu. Na dokładność wskazań kalkulatora dni płodnych nie ma wpływu długość cyklu, ale właśnie jego regularność. Odchylenia w granicach jednego czy dwóch dni nie są jeszcze zbyt poważne, ale już w sytuacji, gdy długości poszczególnych cykli różnią się między sobą o więcej niż trzy dni, wskazania kalkulatora będą mniej precyzyjne i hipotetyczny okres płodny według wskazań kalkulatora może trwać ponad dziesięć dni. Generalnie można powiedzieć, że u kobiet miesiączkujących regularnie, dni płodne przypadają między 8 a 17 dniem cyklu przy cyklach 28-dniowych – im dłuższy jest miesięczny cykl, tym dni płodne przesuwają się o kolejny dzień do przodu, a więc przy cyklu 31-dniowym dni płodne przypadną na 11-20 dzień cyklu, jednocześnie przesuwając dni niepłodne.

Dni płodne kalkulator – co jeszcze warto wiedzieć

Warto pamiętać, że dni płodne nie przypadają zawsze w połowie cyklu, ale zależą od długości między następującymi po sobie miesiączkami. Pierwszy dzień fazy płodnej kalkulator oblicza odejmując 20 dni od całkowitej liczby dni cyklu, zatem w cyklu 26-dniowym początek dni płodnych przypada na 6 dzień cyklu, a w cyklu 31-dniowym na 11 dzień po pierwszym dniu miesiączki. Koniec fazy płodnej to 11 dzień przed końcem cyklu, a więc w cyklu 26-dniowym będzie to 15 dzień cyklu, a w cyklu 31-dniowym koniec fazy płodnej przypadnie na 20 dzień cyklu. Gdy cykle miesięczne mają różne długości, 20 dni odejmuje się od najkrótszego cyklu, natomiast koniec okresu płodnego oblicza się odejmując 11 dni od liczby dni najdłuższego cyklu. Niestety w praktyce na wiarygodność obliczeń dni płodnych i niepłodnych mogą mieć wpływ różne czynniki, takie jak brak snu, stres, infekcja, choroba, nadużywanie alkoholu, nieregularny tryb życia, zmiana strefy klimatycznej lub czasowej.

Jako metoda zapobiegania ciąży kalkulatory dni płodnych plasują się wśród najmniej skutecznych sposobów – wskaźnik Pearla dla tej metody waha się w granicach 14-40 punktów (dla porównania tabletki hormonalne lub wkładki domaciczne mają wskaźnik Pearla mniejszy niż 1). Metodę Ogino-Knausa, którą oblicza się dni płodne, warto połączyć z innymi naturalnymi metodami, które zwiększą jej skuteczność. Może to być na przykład metoda termiczna (mierzenie temperatury ciała kobiety), obserwacja śluzu szyjki macicy, bolesność w okolicach podbrzusza i piersi sygnalizująca jajeczkowanie lub kalendarzyk małżeński. Obliczający dni płodne kalkulator może się także okazać mało skuteczny u tych kobiet, które nie mają stałego partnera seksualnego i lubią spontaniczny seks, kobiety prowadzące dość nieregularny tryb życia (nieprzesypianie całej nocy, praca na zmiany, kłopoty z zasypianiem, stresująca praca albo sytuacja osobista, opieka nad małym dzieckiem wymagająca częstego wstawania w nocy), kobiety karmiące piersią oraz kobiety, które ukończyły 40 lat, ponieważ przed menopauzą często zdarzają się wahania owulacyjne.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • dni płodne kalkulator
  • dni płodne kalendarzyk
  • kalkulator płodnosci
  • dni plodne
  • dni płodne-kalkulator
  • kalkulator dni płodnych i niepłodnych
  • kalkulator dni płodnych okres nieregularny
  • kalkulator kobiecy bez podawania długości cyklu
  • kalkulator cyklu
  • kalkulator plodnosci

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *