Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński

Kalendarzyk małżeński przez długie lata był jedną z najczęściej stosowanych metod zapobiegania ciąży. Na ile skuteczna jest to metoda najlepiej świadczy fakt, że spora część kobiet, mimo kierowania się kalendarzykiem małżeńskim, zaszła w nieplanowaną ciążę.

Kalendarzyk małżeński – metoda działania

Kalendarzyk małżeński opiera się na metodzie Ogino-Knausa, która zakłada, że kobieta jest zdrowa i regularnie miesiączkuje. W takim przypadku dni płodne przypadają na około 14 dni przed spodziewaną się kolejną miesiączką. Ponieważ komórka jajowa może się pojawić dwa dni przed lub po tym obliczonym terminie, okres płodny rozciąga się na więcej dni. Do okresu płodności kobiety dodaje się również czas życia plemników. To sprawia, że metoda jaką jest kalendarzyk małżeński wyklucza współżycie przez jedną trzecią albo nawet połowę cyklu miesięcznego. To właśnie odróżnia kalendarzyk małżeński od metod antykoncepcyjnych, które umożliwiają bezpieczne współżycie również podczas dni płodnych.

Kalendarzyk małżeński – obliczenia

Do wyliczania okresu płodnego potrzebna jest długość cyklu miesięcznego. Od tej wartości odejmuje się liczbę 20, a otrzymana wartość oznacza początek dni płodnych. Następnie od dni cyklu odejmuje się 11 i w ten sposób wylicza się ostatni dzień płodny. Wyliczenia te stają się problematyczne, gdy kobieta ma nieregularne cykle, ponieważ wtedy jest duże ryzyko, że określona metoda czyli kalendarz dni płodnych nie pokrywa się z rzeczywistością.

Dodatkowo, na wiarygodność obliczeń spory wpływ mają inne czynniki. Zaburzenia cyklu miesięcznego mogą się pojawić wskutek choroby, stresu, zaburzenia cyklu dnia (np. praca w nocy), picia większych ilości alkoholu. Dlatego warto kalendarzyk małżeński połączyć z innymi metodami wyznaczania dni płodnych, na przykład metodą termiczną albo metodą Billingsów. Pierwsza metoda polega na codziennym mierzeniu temperatury ciała – podczas owulacji ciepłota ciała jest wyższa niż podczas dni niepłodnych. Z kolei metoda Billingsów dotyczy obserwacji śluzu szyjki macicy, ponieważ jego obfitość i konsystencja zmieniają się w zależności od fazy cyklu. Wyliczanie dni płodnych ma także swoje zalety. Kalendarzyk małżeński jest metodą całkowicie naturalną, pozbawioną jakichkolwiek skutków ubocznych i nie wiąże się z żadnymi wydatkami.

Artykuł znaleziony poprzez następujące frazy:

  • kalendarzyk małżeński
  • kalendarzyk malzenski
  • kalendarzyk
  • kalendarz małżeński
  • kalendarz malzenski
  • kalendarzyk małrzeński
  • kalendarzyk ma
  • kalendarzyk malrzenski
  • kalendazyk malzenski
  • kalendazyk małżeński

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *