Śmiech to rewelacyjna terapia dla ciała i duszy

ustaMówimy o nim szczery, radosny, serdeczny. Często dodajemy również, że łagodzi obyczaje.
I zawsze podkreślamy, że śmiech to zdrowie. Nie tylko leczy kompleksy, poprawia też nastrój.

Leczniczy wpływ śmiechu skłonił Szwajcarów do otwarcia luksusowej kliniki, w której stosowana jest ta nietypowa terapia. Być może więc i u nas powstanie kiedyś taka wyspecjalizowana placówka. Tym bardziej że o zaletach śmiechu nie trzeba nikogo przekonywać. Fizjolodzy i psychiatrzy mogą je nawet udowodnić. Jakie korzyści – poza zwykłą przyjemnością- daje śmiech?

Rozładowuje niekorzystne napięcia emocjonalne, łagodzi stresy. Jest cudowną metodą odreagowywania wszelkich kłopotów i niepowodzeń. Pozwala nabrać dystansu do spraw, które często wywołują zdenerwowanie i wewnętrzny niepokój.

Przełamuje bariery psychologiczne – strach, nieśmiałość. Z reguły też bardzo skutecznie łagodzi agresję. Jest czasami najlepszym wyjściem z kłopotliwych sytuacji towarzyskich i pozwala zaoszczędzić stresów.

Podnosi poziom adrenaliny we krwi. Tym samym w korzystny sposób pobudza układ nerwowy. Przynosi odprężenie, jednocześnie zwiększając wewnętrzną mobilizację i dając poczucie większej sprawności zarówno fizycznej, jak i intelektualnej.

Poprawia oddychanie. Płuca pracują intensywniej, dopływa do nich więcej tlenu. Z drugiej strony szybciej wydalają dwutlenek węgla. Ta przyspieszona wymiana powoduje lepsze dotlenienie wszystkich komórek ciała, w tym również mózgowych. W konsekwencji wpływa to korzystnie na sprawność umysłową.

Przyspiesza akcję serca i podnosi ciśnienie krwi. Szybciej krążąca po organizmie krew zmusza do intensywniejszej pracy wszystkie organy i komórki ciała. Doprowadza do nich więcej cennych i potrzebnych im składników, a jednocześnie oczyszcza z tych szkodliwych. Później, przez długi jeszcze czas, organy te pracują wydajniej.

Usprawnia wiele mięśni, poprawia też funkcjonowanie niektórych organów wewnętrznych. Śmiech wywołuje bowiem skurcz mięśni twarzy, grzbietu i ramion, klatki piersiowej, przepony i całego brzucha, co stanowi dla nich znakomitą gimnastykę. Jednocześnie skurcze te są rodzajem masażu na przykład dla wątroby oraz śledziony.

Zapewnia zdrowie i pogodę ducha. Ludzie, którzy często się śmieją, żyją dłużej, mają zdrowsze serce i rzadziej cierpią na zaburzenia ciśnienia – tak twierdzą fizjolodzy. Wzbudzają sympatię, szybko też przełamują towarzyskie lody, łatwiej nawiązują kontakty z innymi ludźmi – twierdzą psycholodzy. Łatwiej radzą sobie z trudnymi życiowymi sytuacjami, łatwiej także zwalczają choroby. Śmiech jest po prostu niezbędny zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.

Dodaje wdzięku. Śmiech jest niezbędny także dla urody, choć czasem się mówi, że przysparza zmarszczek, szczególnie w okolicach oczu. Ale jednocześnie to przecież najwspanialszy naturalny masaż dla wszystkich mięśni twarzy i szyi. Rozsądne kosmetyczki zwykle podkreślają, że zmarszczek i tak uniknąć się nie da, więc najlepiej mieć takie, które wynikają z pogodnego usposobienia. Dodadzą na pewno dużo więcej wdzięku niż zastygły w zmarszczkach wyraz zgorzknienia.