Kupowanie odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Kupowanie odkurzacza – na co zwrócić uwagę?

Ważna moc i inne parametry

Wiele osób podczas zakupu odkurzacza kieruje się tylko i wyłącznie mocą silnika, ale nie jest to najważniejszy parametr. Bardziej ważne jest to, jaka jest jego siła uciągu, bo to od niej zależy w dużym stopniu dokładność czyszczenia. Ważny jest także wybór rodzaju. Dawniej w sklepach dostępne były tylko odkurzacze workowe, ale teraz wybór jest przecież o wiele większy.

Odkurzacze workowe to najbardziej znane rozwiązanie, ale są czasami drogie w utrzymaniu, jeżeli trzeba co chwilę kupować worki do nich, za to tanie worki nie działają należycie i w rezultacie kurz z nich wylatuje. Czasami ciężko także zakupić odpowiednie worki, zwłaszcza w przypadku zakupu taniego odkurzacza. Nie są także higienicznym rozwiązaniem, jeżeli dysponują workiem wielokrotnego użytku. Worki wykonane z materiału trzeba czyścić i prać, a do dodatkowa praca do wykonania. Brak worka wydaje się dobrą opcją? Tak, ale pojemniki odkurzaczy bezworkowych trzeba także czyścić! Dodatkowo często trzeba prać ich filtr, który ulega zabrudzeniu. Wiele osób chwali sobie wodne odkurzacze – naprawdę dobrze czyszczą i są doskonałe dla alergików, ale ich czyszczenie nie należy do przyjemnych czynności. Nie tylko trzeba opróżnić i wymyć zbiornik z kurzem, ale trzeba także wyczyścić wszystkie elementy, które są z nim połączone.

Ważność filtra

Filtr jest bardzo ważnym elementem odkurzacza, niestety, ale wiele osób nie zwraca na filtr w ogóle uwagi. Istnieją specjalne filtry przeznaczone dla osób chorujących na astmę czy dla osób z różnymi alergiami. Najlepsze są filtry typu HEPA. Są to podwójne filtry, które doskonale oczyszczają powietrze i nie pozwalają, aby kurz dostał się na zewnątrz.

Wygląd i możliwości

Odkurzacz zazwyczaj jest wykorzystywany codziennie albo prawie codziennie. Chociaż kształt nie ma większego wpływu na jego działania, to na pewno ładny wygląd jest zaletą odkurzacza. Ważniejsza jest jednak waga. Czasami trzeba go wnieść po schodach, znieść do piwnicy albo po prostu odkurzyć nim dużą powierzchnię. Mały i lekki odkurzacz ułatwi to zadanie i praca z nim będzie lżejsza. Warto wybierając odkurzacz zwrócić uwagę, aby poza lekkością, był ona także mało hałaśliwy. Hałas powyżej 70dB przeszkadza, szczególnie kiedy mieszka się w bloku to sąsiedzi wyjątkowo hałaśliwie mogą go odczuwać. Im mniejsza ilość decybeli, tym lepiej. Niestety, nie każdy producent podaje ile decybeli generuje jego sprzęt.

Nie można zapomnieć o długości kabla, najlepszym rozwiązaniem jest minimum 10 metrów kabla, tak aby podłączając odkurzacz w jednym pomieszczeniu można by bez problemów posprzątać je w całości. Krótki kabel jest niewygodny i trzeba co chwilę odłączać sprzęt i przekładać go do innego gniazdka. Akcesoria jakie można zakupić do odkurzacza to zazwyczaj dodatkowo szczotki, na przykład szczotki do czyszczenia sierści zwierząt, turboszczotki czy końcówki do czyszczenia tapicerki. Na cenie akcesoriów oraz samego odkurzacza nie ma co oszczędzać. W końcu jest to inwestycja na naprawdę długi lata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *