Wybór odkurzacza do domu

Wybór odkurzacza do domu

Odkurzacz jest podstawą w każdym domu, trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego. Musi on przede wszystkim sprzątać na tyle dobrze, aby dom był czysty w każdym zakątku.

Podczas wyboru odpowiedniego odkurzacza warto kierować się kilkoma kryteriami. Aby należycie wybrać, trzeba także zastanowić się nad tym, jak często i w jakich warunkach będzie wykorzystywany taki sprzęt.

Rodzaj odkurzacza

Na rynku wiele jest rodzajów odkurzaczy. Najbardziej popularne są odkurzacze workowe, w których brud zbierany w specjalnym worku, zazwyczaj papierowym. Kosztują one bardzo mało, a w sklepach dostępnych jest wiele różnych modeli. Jednak wraz z napełnianiem się worka spada moc ssąca takiego odkurzacza, nie są one też najlepszym wyborem dla osób, które cierpią na alergię, ponieważ roztocza i kurz nie są w stu procentach zbierane. Alternatywą jest na przykład odkurzacz bezworkowy, który radzi sobie lepiej z czyszczeniem różnych powierzchni, ale czyszczenie pojemnika na brud może być uciążliwe. Odkurzacze automatyczne to popularne odkurzacze – roboty, które samodzielnie poruszają się po mieszkaniu i czyszczą jego zakamarki, mają jedną wadę – wysoką cenę. Poza tym przy dużych powierzchniach muszą się wielokrotnie ładować. Podobnie bywa z odkurzaczem akumulatorowym – są to zazwyczaj niewielkie urządzenia, nie nadają się do czyszczenia sporych powierzchni. Ciekawą opcją są odkurzacze z filtrem wodnym czy parowe – czyszczą dokładnie i mogą być stosowane przez alergików, niestety ceny takiego sprzęty są spore, a gabaryty większe niż w przypadku innych sprzętów.

Ważne parametry

Bardzo ważnym parametrem do uwzględnienia podczas zakupu odkurzacza jest moc silnika, a także moc ssania, razem tworzą one moc odkurzacza. Moc silnika może mieć od 1200 do 2700 W, a moc ssania od 200 do 500 W i może być regulowana. Wiele odkurzaczy posiada regulację mocy ssania, dzięki temu delikatne tkaniny można odkurzyć na mniejszej mocy, a trudne zabrudzenia przy użyciu większej mocy. Moc silnika powinna być dobierana do tego, na jakich powierzchniach jest używany odkurzacz. Jeżeli stosuje się go na puszystych dywanach to musi ona być jak największa, jednak jeżeli w mieszkaniu ma się tylko podłogi z kafelek to może być ona równa 1200 w i odkurzacz sobie doskonale poradzi z czyszczeniem zabrudzeń.

Podczas wyboru odkurzacza warto także zastanowić się nad wyborem odpowiedniego filtru. Jeżeli ma się w domu alergika to na pewno opłaci się zakup filtra przeciealergicznego, ale jeżeli nie ma takiej potrzeby, to na rynku jest wiele innych rozwiązań. Najbardziej popularne są filtry tkaninowe albo papierowe. Za to w odkurzaczach piorących czy parowych stosowane są filtry wodne, które wykazują się wysoką skutecznością.

Podczas wyboru odkurzacza nie sposób przeoczyć tego, jak głośny on będzie. Niestety, ale większość sprzętów jest dosyć głośna i osiąga poziom powyżej 65dB. Podczas zakupu dobrze także dowiedzieć się, czy do danego modelu dostępne są tanie zapasowe części, oraz czy można do niego dokupić różne akcesoria.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *